Caridina simoni simoni

Wygląd: Maleńka, o delikatnej budowie krewetka. Przezroczysta, czasami wykazuje słabe zabarwienie, od złocistego do jasnobrązowego, zdarza się też zielonkawe. Niekiedy na grzbiecie widoczny cienki czarny lub brązowy pasek i poprzeczne prążki na stronie dorsalnej karapaksu.




Pochodzenie: Sri Lanka. Występuje także (prawdopodobnie zaintrodukowana) na Jawie, Sumatrze, Filipinach, Gwinei, Fidżi oraz w Malezji.

Rozmiar: Samce 1,8 cm, samice 2 cm.

Warunki wodne: W naturze: temp. 30 st. C, 5,2 pH, GH i KH poniżej 1 st. W akwarium można trzymać Caridina simoni simoni w mniej skrajnych warunkach, a nawet (podobno) w wodzie lekko alkalicznej, choć należy pamiętać że preferuje miękką i kwaśną, chętnie z dodatkiem garbników. W wodzie alkalicznej jest mniej odporna i o wiele trudniej ją rozmnożyć.

Urządzenie zbiornika: Piaszczyste podłoże, korzenie, drobnolistne rośliny, wskazany dodatek liści wydzielających garbniki (dąb, buk, olsza, migdałecznik właściwy Terminalia catappa).

Pokarm: Glony, pokarmy sztuczne ze spiruliną.

Rozmnażanie: Przeobrażenie niezupełne. Samica nosi dość duże, ciemnozielone jaja w ilości ok. 20-30 sztuk. Młode wykluwają się po ok. 3 tygodniach. Caridina simoni simoni to arcydzieło natury w dziedzinie małych krewetek.

Kształt ma jakby subtelniejszy niż inne krewetki z rodzaju Caridina (no�może z wyjątkiem C. gracilirostris). To wymarzona krewetka do małych akwariów. W 10 litrowym akwarium kilkanaście sztuk nie jest przegęszczeniem. Lubi wystrój z duża ilością liści dębowych lub bukowych, korzeni, drobnego piasku i torfu wysokiego. Rośliny o dużych liściach zepsują efekt wystroju. Eleocharis, Vesicularia, Riccia i Cladophora dają piękne możliwości eksponowania tej krewetki, jak również ciekawie się komponują. Oświetlenie światłem punktowym daje najpiękniejszy efekt: Caridina simoni simoni mieni się wówczas kolorami tęczy.